Leírás

2013. szeptember közepétől Londonban élek. Ezen a blogon a tapasztalataimról írok, a városról, a munkáról, az előkészületekről; tényekről, érzésekről, meglátásokról.

Címkék

Utolsó kommentek

Hogyan ismerjük fel, hogy kamu álláshirdetésről van szó?

2013.12.10. 12:11 British Girl

Fel vagyok iratkozva számtalan angliai, londoni fórumra, Facebook csoportba. Visszatérően látom, hogy felvet valaki egy-egy álláslehetőséget vagy munkaközvetítő céget, hogy vajon ez "kamu"-e vagy meg lehet bízni bennük. Ez alapján nekem nagyon úgy tűnik, hogy még mindig nagyon sokakat be lehet csapni, és sokan nem tudják, miből lehet leszűrni, hogy egy cég megbízható-e. (Már ha cégről van szó egyáltalán...)

Összegyűjtöttem néhány pontot, ami alapján elég jól behatárolható, hogy hiteles dologról van-e szó. Ha csak egyet-egyet nézünk, lehet, nem jelentenek feltétlenül próblémát, de ha több is igaz, akkor nagyon érdemes elgondolkodni.

De mindentől függetlenül, ha még Magyarországon vagyunk és egyetlen személyre vagy cégre akarjuk bízni a kinti szállásunkat és munkánkat, akkor erősen ajánlatos alaposan utánajárni a részleteknek. A célországnak és az ottani szokásoknak pedig mindenképpen!

Kamu külföldi álláshirdetésre utal:

- a hirdetésben nem szerepel a cég pontos neve (több olyannal találkoztam, ahol a hírdető neve után csak ennyi szerepel: cég)
- csak egy magyar mobilszám van elérhetőségként megadva
- a hirdető neveként csak egy magyar keresztnév van megadva
- forintban van megadva a fizetés (nem fontban, dollárban, márkában stb. - az adott ország hivatalos pénznemében)
- nagyon egyszerű a munka, de a szállásod is elintézik
- nagyon egyszerű munka, mégis minimálbér feletti a fizetés (utána kell nézni, hogy az adott országban mennyi a hivatalos minimálbér. Ez előfordulhat, hogy óradíjban van megadva és évről évre változik.)
london.jpg- nem kérnek nyelvtudást (egy nagyon alapszintű nyelvtudás még akkor is szükséges, ha magyarok között dolgozol, hiszen egyedül kell majd bevásárolnod a boltban, esetleges ügyeket intézni, a kapott hatósági leveleket értelmezni, bérletet/jegyet vásárolni stb.)
- a hirdetés televan helyesírási vagy nyomdahibával, esetleg nem használ ékezeteket
- a hirdető még számos egyéb állást is hirdet (általában az állásajánlat mellett találsz egy olyat, hogy "a hirdető összes hirdetése" vagy ilyesmi)
- konkrét kinti céghez ígérnek közvetítést (LIDL, Tesco, ASDA, Sainsbury's, posta stb.) Ezek a nagy cégek saját maguk intézik a munkavállalókkal kapcsolatos ügyeket, esetleg konkrét külföldi ügynökséget bíznak meg a toborzással. De semmiképpen nem ismeretlen magyar személyeket, magyarországi elérhetőséggel.
- a hirdetés mellett szép képek vannak a helyi turistalátványosságokról vagy más oda nem illő dologról, esetleg mosolygó szobalányról egy szállodai munka esetén vagy ilyesmi
- túl régóta fut már ugyanaz a hirdetés
- egész egyszerűen túl szép... (MINDENT intéznek, eléd mennek, szép szállás, jó fizetés, könnyű munka... nyelvtudás nélkül, azonnal)
- vagy éppen túl szokatlan (farmra keresünk istállófiúkat; csak párokat keresnek szemétválogatásra stb.)

Továbbmenve, nézzük meg, mi utalhat csaló közvetítőre:

- a cégnek nincs weboldala
- igénytelen, összeszedetlen és/vagy ingyenes weboldala van (eoldal, hupont stb.)
- nincs céges E-mail címe (azaz gmail, freemail, vipmail, citromail, yahoo stb. végződésű E-mail címet használnak)
- nincs irodai vezetékes számuk
- pénzt kérnek a munkaközvetítésért (nem a szállásért, utazásért, hanem a munkáért)
- túl sok pénzt kérnek szállás címén (utána kell járni kinti oldalakon, hogy egy olyan méretű szobáért, kb. mennyiket szoktak elkérni)
- túl sokszor emlegetik, hogy ők nem csalók :)
- nincs a cégnek az adott, külföldi országban irodája, ahová kiközvetít embereket (költői kérdés: hogyan segít majd nekünk kint egy olyan cég, ami nincs is ott?)

Fontos: egy cég nem kérhet munkaközvetítésért pénzt. Ha munkát ad egy ügynökség vagy egy fejvadász kiközvetít téged egy céghez, akkor a leendő munkáltatód fizet érted, nem te. Ha pénzt kérnek azért, hogy munkákat ajánljanak neked, akkor az egy törvénytelen tevékenység, amit jelenteni kell vagy a rendőrségen vagy a fogyasztóvédelemnél vagy legalább az adott hirdetőoldal ügyfélszolgálatán.

Ha az adott cég, amit találtál a fentiekkel kapcsolatban is megállja a helyét, akkor még mindig érdemes beírnod a Google-be: XY cég vélemények vagy XY cég tapasztalatok. És elolvasgatni a talált cikkeket konkrétumokat keresve.

Remélem, ezzel az összesítéssel tudtam egy kicsit segíteni azoknak, akik vagy mindent kétkedve fogadnak vagy éppen mindent azonnal elhisznek. Nem kell mindenben az átverést látni, de nem is kell minden hazugságnak bedőlni. Egyszerűen csak épeszűen kell informálódni.

2 komment

Címkék: informálódás kamu állás

A bejegyzés trackback címe:

https://azeletlondonban.blog.hu/api/trackback/id/tr715684379

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

JTom · http://ritkanlathatotortenelem.blog.hu 2013.12.10. 19:08:51

Összeszedett cikk, ha eszerint jár el valaki, akkor hirdetéseket elfelejtheti.
A legjobb megoldás, ha valaki már kint van, jól dolgozik, szeretik a munkahelyén és beajánl.
Csak zárójelben: nem Saintsbury's hanem Sainsbury's...
www.sainsburys.co.uk/sol/index.jsp

British Girl 2013.12.10. 20:07:16

@JTom: Lehet, sokat érdemes is elfelejteni. Igen, egyetértek, hogy az a jó, ha van kint ismerős, aki beajánl. Sőt, az a legjobb, ha van kint ismerős, aki segít kijönni. (Köszi az észrevételt, javítottam.)
süti beállítások módosítása